Vynášení Morany – ŠD

První jarní den jsme si ve ŠD připomněli starodávný pohanský zvyk, vynášení Morany. Společnými silami jsme vyrobili slaměnou figurínu, oblečenou do starých hadrů a ozdobenou náhrdelníky z vaječných skořápek a prázdných šnečích ulit. Symbolizující smrt či zimu. Ve slavnostním průvodu jsme se v čele s Moranou vydali po vesnici k mostu, kde jsme hodili smrtku do náhonu a nechali ji uplavat, aby odešla zima a přišlo jaro. Žáci se zaujetím pozorovali, jak se Morana vzdaluje, a báli se, aby se nezasekla a nadobro odplula. Jako symbol na oslavu příchodu jara, jsme ozdobili Líto – vršek stromečku ověnčený barevnými pentlemi, vajíčky a holubičkami. S tradicemi a zvyky spojenými s ukončením zimy a vítáním jara, nás mile překvapil a seznámil žák IV. třídy Jakub Bojnanský, který si pro nás připravil přednášku.