Z činnosti ŠD ve školním roce 2018/2019

MY SE ČERTŮ NEBOJÍME

Začal prosinec, čas adventu, a s ním dlouho očekávaný den, veselý, radostný, trochu tajemný, plný bujarého skotačení i bázlivého. A pro všechny k zamyšlení, co dobrého, ale i špatného jsme letos vykonali. V očekávaný den se i žáci naší družinky dočkali čertovské nadílky. Od rána netrpělivě očekávali příchod pekelníků a pilně trénovali básničky i písničky, kterými se chtěli vykoupit z Knihy hříchů. Čerti se činili, zlobivé jedince pokárali, a i když to zprvu vypadalo, že si pár hříšníků odvedou s sebou do pekla, dobře to dopadlo. Všechny nakonec obdarovali sladkostmi a do pekla se vrátili s prázdnou. Tímto si všichni připomněli tuto krásnou tradici a odnesli si nezapomenutelný zážitek.

VÁNOČNÍ POHLEDNICE

V posledním listopadovém týdnu se konala ve školní družině výtvarná soutěž jednotlivců na téma „Vánoční pohlednice“. Žáci měli navrhnout svoji vlastní pohlednici. Nejprve jsme si povídali o tom, co by vše na pohlednici mělo být a komu by ji žáci chtěli poslat. Potom se už všichni pustili do díla. Soutěže se zúčastnili všichni žáci školní družiny, malovali s nadšením a jejich díla byla opravdu vydařená, výtvarná technika byla libovolná. Porotou si byli sami žáci, soutěžili ve čtyřech kategoriích, jednotlivá oddělení se hodnotila navzájem. Všem soutěžícím se jejich pohlednice opravdu povedly, bylo velmi těžké vyhodnotit ty nejhezčí obrázky. Všichni zúčastnění si zasloužili sladkou odměnu.

JAK CHUTNÁ A VONÍ PODZIM

Cílem tohoto podzimního tématu bylo rozpoznat a správně umět pojmenovat plody rostoucí u nás, ale také exotické ovoce. Uvědomit si, že ovoce a zelenina jsou nedílnou součástí zdravého jídelníčku a také zdrojem vitamínů. Jak nám tedy chutnal a voněl podzim? To jsme si vyzkoušeli všemi smysly. Z přinesených plodů jsme uspořádali výstavku podzimních plodů, zasoutěžili si ve smyslové hře a pohráli si s našimi smysly. Nechyběly pro nás ani doposud neznámé a neochutnané plody, jako jsou mišpule, mochyně, kdoule, granátové jablko a datle. Odměnou nám byla samotná ochutnávka plodů. Rodičům děkujeme za spolupráci.

SVATÝ MARTIN

11. listopadu má v našem kalendáři svátek Martin. S tímto jménem se v tradičních zvycích pojí legenda o svatém Martinovi, která se stala námětem pro projektový týden v naší školní družině. Blíže jsme se seznámili s touto legendou, malovali jsme i vyráběli koně, zatančili si taneček, zazpívali jsme písničku a nechybělo ani soutěžení. Zahráli jsme si na sv. Martina a v tělocvičně pro celou družinu připravili starší žáci překážkovou dráhu. Šlo o koňskou dráhu, kterou žáci jako sv. Martinové museli projet v časovém intervalu a právě čas rozhodl o nejrychlejších závodnicích, jak už to při každém koňském závodění bývá. Nejlepší závodníci byli odměněni drobnou sladkostí. Tímto bychom chtěli poděkovat paní Haně Chalupové, která nás už od začátku školního roku sponzoruje sladkostmi a různými druhy ovoce.

STRAŠÁCI A STRAŠIDLA ZE VŠECH KOUTŮ SVĚTA

Ani jsme se nenadáli a máme tu konec října. S tímto měsícem je spojen svátek Halloween, který je velmi oblíbený především u dětí. V uplynulých dnech se v naší školní družině vytvářeli Strašáci a strašidla ze všech koutů světa. Podzim sám o sobě nabízí řadu zajímavých témat, ale i přírodního materiálu. Poté už stačí jen popustit uzdu dětské fantazii, a když se k tomu přidá vskutku nevídaná nápaditost některých dětí naší školy, vzniknou opravdu nádherné výtvory, kterými jsme si vyzdobili chodbu a zahradu naší školy. Odměnili jsme se vlastnoručně upečenými Prsty zlé čarodějnice a i přesto, že vypadaly nevábně, nenašel se nikdo, kdo by neochutnal. Děkujeme paní Jindřišce Hrbáčkové za květiny do podzimního aranžmá.

DRAČÍ PŘELETY

V týdnu od 8. - 12. 10. byly tématem ve školní družině dračí přelety. Hned od pondělí jsme začali se skládáním papírových vlaštovek. Soutěžili jsme o nejhezčí vyrobenou vlaštovku a nejdelší dolet. Žáci si připravili i výstavku různých létacích hraček, které představili svým kamarádům. Ve čtvrtek proběhla drakiáda. Za příznivého větrného počasí se žáci snažili, aby právě ten jejich drak vzlétl, co nejvýše. Děkujeme rodičům Valentovým za pomoc při organizaci drakiády. A jak to vše dopadlo? Na to se můžete podívat na přiložených fotografií.

CHYTRÁ SOVA

Na rozdíl od předešlé celodružinové akce, která se nesla v duchu sportovním, si žáci měli příležitost ověřit, porovnat a obohatit své vědomosti o nové poznatky ve vědomostní soutěži „Chytrá sova“. Vzhledem k věkovým rozdílům, a tím pádem i vědomostem, tentokrát žáci pracovali ve svých kmenových odděleních. Po rozdělení žáků do několika družstev společně plnili nejrůznější vědomostní úkoly. Pro některé byly úkoly lehké, pro některé těžké, ale společnými silami je na konec všichni hravě zvládli. Po zkontrolování a vyhodnocení všech úkolů byli všichni zúčastnění žáci odměněni sladkostí a mohli se pyšnit přívěskem „Chytrá sova“.

TAJEMSTVÍ CESTOVNÍHO KUFRU

V polovině měsíce září, kdy už si prvňáčci zvykli na nové prostředí, jsme se rozhodli naplánovat první společnou akci našich dvou oddělení školní družiny. Strávené odpoledne se neslo v duchu vzpomínek na prázdniny a hravou formou si žáci osvojili pravidla, která si v družince stanovila. Žáci při plnění sportovních úkolů lépe poznali své nové kamarády, kteří jim budou v příštím školním roce pomáhat. Při plnění několika soutěží si vyzkoušeli, jak se jim bude spolupracovat. Společně strávená hodinka se nesla ve velmi příjemné atmosféře a utekla jako voda. Věříme, že už se všichni zúčastnění těší na další společnou akci.