I. třída

18 žáků | třídní učitel: Mgr. Věra Kyliánová | kylianova@zsstrachotice.cz

Adventní čas

Letos byl advent úžasný. Napadl nám sníh a tak jsme se vypravili dovádět na školní zahradu. Také jsme se postarali o ptáčky, nasypali jsme jim do krmítka, zavěsili lojové koule na stromky a zkontrolovali rybky v jezírku. Také jsme si za domácí úkol měli postavit sněhuláky. Ve třídě jsme dopsali naši první písanku a někteří z nás již dostali svoje první pero. To se nám to panečku bude hezky psát. Vyzdobili jsme si třídu adventními věnci a poslední den ve škole jsme završili svátečně. Nachystali jsme si pro svoje kamarády přáníčka a dárečky a udělali si navzájem radost. Poslechli jsme si koledy a pohádky a nechybělo ani cukroví od našich maminek. Také jsme si udělali vycházku na hřiště a zakončili den „vánoční trsačkou“. Přejeme všem krásné a pokojné vánoční svátky a přejeme si, abychom se v novém roce opět ve zdraví sešli ve škole.

Prezenční versus distanční výuka

Prvňáčci se do začátku školního roku ve škole sotva rozkoukali, ale nové kamarády si už najít stihli. Právě oni jim při distanční výuce chyběli nejvíc. Stejně tak jako režim, návyky či upevnění učiva. Byl to celý dlouhý měsíc. Měsíc doma s rodiči bez kamarádů a paní učitelky. Ale naštěstí jsme se již stačili vrátit zpět. Píšeme, kde se dá, počítáme, čteme ze slabikáře, malujeme a povídáme si o podzimní přírodě. Nosíme roušky a dodržujeme všechna opatření, abychom nemuseli opět zasednout k počítači. Vždyť škola je tak super.

Online výuka v 1. třídě

Tak už jsme konečně po měsíci zpět ve škole. Ani jsme tomu nechtěli věřit, ale online výuka jde uskutečnit i v 1. třídě. Má ale své pro i proti. Jen si nemyslete, že jsme nic nedělali. Tak například jsme museli zaběhnout do přírody a zjistit a zapamatovat si listnatý strom od jehličnatého. Ať žije prvouka. Také jsme vyráběli z přírodního materiálu podzimní dekorace a malovali zvířátka z lesa. Ti nejpilnější si dokonce vyzdobili své pokojíčky obrázky písmen z živé abecedy, které jsme se zrovna učili. A jinak jsme na sobě makali.

Už jsou z nás čtenáři

Na začátku listopadu jsme vyměnili slabikář za živou abecedu. Známe již 12 základních písmen, skládáme slabiky, slova i věty. Orientujeme se v textu a stali se z nás opravdoví čtenáři. A dokonce jsme to zvládli i z pohodlí domova přes online výuku. Pasování letos proběhlo za velmi přísných hygienických opatření a ne s takovou pompou, ale nám to vůbec nevadilo. Byli jsme rádi za to, že jsme se alespoň na chvíli mohli “živě” vidět s paní učitelkou. A úsměvy na tvářích se nám i tak pod rouškou vykouzlily. Máme se na co těšit. Brzy se již spolu potkáme ve škole.

Podzim

Ještě před ukončením prezenční výuky v říjnu jsme se stihli v rámci prvouky seznámit s podzimem. Povídali jsme si, jaké máme podzimní měsíce, zahráli si pohádku “O veliké řepě”. Zajímalo nás, co vše můžeme na podzim vyrábět z přírodních materiálů. Bavili jsme i o tom, že bychom šli jistě pouštět draky či tvořili podzimní mandaly z listí. Také jsme se učili rozpoznávat zeleninu od ovoce teoreticky i prakticky, bohužel bez degustování. Až se vrátíme do školy, zahrajeme si i na obchod, vyrobíme tiskátka ze zeleniny a vládce podzimu z listí. Snad to již bude brzy.

První měsíc ve škole

Po měsíci si děti pomalu zvykly na nové prostředí, na spolužáky i na paní učitelky. Nejtěžší ale bylo zvyknout si na nový režim. Je opravdu jiný než ve školce. Pojďme se společně podívat, co všechno už za ten měsíc děti zvládly a co se naučily. První týden byl rozjezdový. Děti se seznamovaly s prostředím školy. Od druhého týdne jsme se již učili. Začínali jsme se učit pomalu a hravě. Procvičovala se grafomotorika, výslovnost, předmatematické představy, úchop tužky a spousta dalších důležitých věcí. Do žákovské knížky přibyly první jedničky. Děti už umí první písmena, básničky, v matematice počítají do pěti a učí se psát první číslice. Tak aby jim to vydrželo co nejdéle.

1.

2.