Cesta chleba – ŠD

CESTA CHLEBA – tak se jmenovala další družinková akce. Besedovali jsme s paní Radkou Dlouhou, která nám věnovala svůj volný čas a přijela za námi se zmenšeninou vodního mlýna ve Slupi. Dozvěděli jsme se, jak ve mlýně všechno funguje, co se kam sype a jak se vlastně mouka vyrábí. Na obrázcích jsme viděli, jak vypadají jednotlivé stroje. Paní Dlouhá nás seznámila s historií mlýna i s tím, jak se mouka mlela před několika tisíci lety. Navštívila nás i Paní Krajíček, která nám krůček po krůčku odtajnila, jak se chleba vlastně peče a co všechno do něj patří. A protože je cesta chleba dlouhá, věnovala nám ze svého času tři dny. První den se žáky připravila rozkvas, druhý den přidala do těsta další ingredience a třetí den jsme chleba společně upekli. Pekl se žitný se slunečnicí, špaldový a tři pšenično-žitné. Zpracovalo se celkem 7 kg mouky, které si paní Krajíček sama přinesla. Chléb byl vynikající a všem moc chutnal. Mimo přípravu chleba a historii vodního mlýna žáci poznávali jednotlivé druhy obilí a výrobky z nich. S žáky jsme zaseli pšenici a chodili kontrolovat, jak začíná klíčit. Žáci se tak dozvěděli, co vše předchází tomu, než si chléb koupí v obchodě nebo sami upečou.

Děkujeme paní Dlouhé a paní Krajíček za čas, který nám věnovaly.