V. třída - 16 žáků, třídní učitel Mgr. Věra Kyliánová

O nás

Rozloučení ve Znojmě

V pátek 26. června se žáci 4. a 5. ročníku vypravili do Laser arény. Nejdříve se žáci rozdělili do skupin a hned na to se přenesli do říše virtuálního světa. Měli možnost vyzkoušet také tzv. virtuální realitu, kde pomocí speciálního přístroje „sjížděli“ horskou dráhu nebo skákali z výšky… V samotné aréně se mohli žáci občerstvit nebo sejít o patro níže na oblíbený nákup suvenýrů. Tímto se mladší spolužáci rozloučili s páťáky, kteří nás letos opouští.

Základy první pomoci

Jedním z hlavních témat přírodovědy je v 5. ročníku lidské tělo. Povídali jsme si o dýchací, oběhové či trávicí soustavě. Téma základy první pomoci je součástí výše uvedené tématiky a je potřeba ho neustále opakovat. Proto jsme se na konci roku rozhodli pro besedu s odborníkem, který spoustu let pomáhal a zachraňoval lidské životy. S paní Maškovu jsme strávili příjemné dopoledne a vyzkoušeli si resuscitaci a obvazování různých částí těla při úrazech. Také k nám zavítal Arnošt a my jsme díky němu zjistili, jak důležitá je přilba při sportu jako takovém. Při jízdě na kole, kolečkových bruslích, skateboardu či lyžích. Pravdou ovšem zůstává, že nikdo z nás neví, kdy se mu tyto praktické dovednosti budou hodit. Beseda se žákům líbila a nezapomenou, jak se zachovat, pokud by se stali součástí nějaké nehody.

Lovecký pes - náš přítel a pomocník

Městské lesy Znojmo letos opět vyhlásili soutěž Lovecký pes - náš přítel a pomocník. Absolutním vítězem celé soutěže byla zvolena Monika Volfová z naší třídy. Organizátoři se shodli na tom, že navzdory neobvyklé situaci jim i tak přišlo velmi mnoho obrázků a rozhodování nebylo vůbec jednoduché. A to je důvod k ještě větší radosti.

Rovněž nám bylo sděleno, že obrázky bohužel nemohly být vystaveny na Dni Země 24. 4. 2020, ale prohlédnout si je budete moci v kavárně Kafe u radnice (Obrokova 10, Znojmo), a to v měsíci červenci a srpnu 2020.

Moničce moc a moc gratulujeme.

Den Země

Den Země může oslavit každý z nás. Ať již zapojením se do některé z organizovaných akcí, což teď není možné anebo osobní iniciativou. Zasadit strom, vyčistit studánku, vyrobit ptačí budku či uklidit kus přírody, třeba kolem svého domu dokáže určitě každý z nás. Letos připadá svátek naší planety na 22. dubna a je jen na nás, jak se k tomu postavíme. Každý rok jsme ho slavili s dětmi společně ve škole. Letos to bude trochu jiné, ale ne horší. Žákům se jejich práce nakonec zdařily, posuďte sami. Někteří namalovali obrázky, vytvořili myšlenkovou mapu či prezentaci.  Jiní nafotili den v přírodě se svojí rodinou či nového kamaráda na zahradě.

Jaro tak trochu jinak

Je to velmi zvláštní doba. Doba koronavirová. Kdo ví, jestli si na ní za pár let vzpomeneme? Co se pro nás změnilo? Prvně jsme byli nadšení….jakože prázdniny, pak jsme zjistili, že nám paní učitelka nedá vydechnout. No, nechce se nám, samostudium je nic moc. Nakonec zjišťujeme, že se nám po škole, kamarádech, možná i paní učitelce vlastně stýská…doufáme, že to brzy skončí a my budeme skutečně online a spolu. A tak si krátíme chvíli v přírodě, s mazlíčky, malujeme, tvoříme, asi možná i hrajeme hry na počítačích, laptopech či telefonech. Taky čteme! A chystáme se na pokec s paní učitelkou. A hlavně už se těšíme na školu, opravdovou školu, klidně i s rouškami. Však nám sluší.

Bruslení

Letos je zima opravdu mírná a už už to vypadá, že se s ní budeme loučit. Rozhodli jsme se proto, že si ještě na poslední chvíli užijeme zimních radovánek. Vyrazili jsme bruslit do Znojma. Na ledové ploše nám to šlo báječně. Nikdo se nezranil a cestou zpět jsme se ještě stačili občerstvit a nakoupit potřebné suvenýry. Díky patří rodičům Marušky Pištěkové, kteří pomohli s organizací.

Čtenářská beseda

Spojili jsme příjemné s užitečným a na konci pololetí jsme si užili čtenářskou besedu o knihách, které jsou naše oblíbené a objevily se nám ve čtenářských denících. Knihy nás budou provázet celý život, aktivním čtením získáváme slovní zásobu, představivost či fantazii. Kdo z nás je ale schopný prezentovat děj knihy či jeho zásadní myšlenky... Není to vůbec jednoduché. Studenti 5. ročníku se o tom přesvědčili v hodině českého jazyka. Nakonec si vyrobili v rámci výtvarné výchovy přebaly svých knih, které byly vskutku k nerozeznání od originálů.

Adventní rozjímání

V posledním týdnu před Vánocemi si žáci atmosféru náležitě užili. Nejprve se rozběhli do kostela sv. Jiří, kde se dali do zdobení vánočních stromků i samotného betléma. Nezapomněli na to, jak se mají v kostele chovat. Další den se vydali do Slupi na vánoční turnaj ve stolním tenise, podívat se na dřevěný betlém a zasportovat si v místní posilovně. Sport k nám prostě patří. Předvánoční čas dovršili posledním dnem ve škole, kde se navzájem obdarovali dárky a přáníčky, zazpívali si, pochutnali na vánočním čaji a cukroví. Letos slaví adventní čas ve škole naposledy.

Projekt Sluneční soustava

Lidé odnepaměti zvedali hlavy k obloze. Dohadovali se, co tam nahoře vlastně je, jak je to velké, kam až to sahá nebo kam se ztrácí měsíc. Žáci pátého ročníku si v měsíci říjnu a listopadu povídali o sluneční soustavě, Slunci, vesmíru, hvězdách, planetách a planetkách, o kometách i měsíci. Součástí výuky byla i možnost navštívit Planetárium v Brně, kde si získané informace ještě více upevnili. Následně měli možnost informace využít v projektovém dni. Sami si vybrali téma, zdroje, způsob provedení i prezentaci. Projektový den se vydařil a žáci si vyzkoušeli, jaké to je zaujmout a zároveň vyučovat.

Prožitkový den Podzim

Prožitkový den si každý představuje jinak. My jsme si ho luxusně užili. Hned ráno jsme si vyrobili krásné podzimní lucerničky, vydlabali a ozdobili dýně. Pak jsme si společně povídali, jaké svátky slavíme po celém světě na podzim. Rozdělili jsme je na dvě skupiny: na ty, které slavíme v České republice - Svátek všech svatých a svátek všech zesnulých. Při té příležitosti jsme si prohlédli místní hřbitov. Také jsme si povídali o svátku, který se slaví v anglicky mluvících zemích - Halloween. Pracovali jsme ve skupinách a vytvořili myšlenkové mapy. Nakonec jsme si užili halloweenskou diskotéku v kostýmech.

Ve zdravém těle zdravý duch

Pohyb - to je naše motto pro měsíc říjen. Nejprve jsme s holemi vyrazili do Slupi, kde na nás čekal pan starosta a přivítal nás v posilovně. Byli jsme příjemně překvapeni úrovní posilovny a všechny možné stroje jsme vyzkoušeli. Zjistili jsme, které svaly skoro vůbec nepoužíváme a cítili jsme je již při zpáteční cestě do školy. Ušli jsme skoro 12 km. Domluvili jsme si další termín, při které si již zacvičíme v rámci kruhového tréninku. Sportu zdar!

Začínáme pomalu

Letos jsme zahájili školní rok trochu jinak. Navštívili jsme historické centrum města Znojma - kapli sv. Václava, chrám sv. Mikuláše, znojemský hrad a rotundu sv. Kateřiny. Cílem cesty byl edukační vzdělávací program Jihomoravského muzea Ze starých pověstí českých, kde jsme se dozvěděli něco více z pověsti o kněžně Libuši a Přemyslu Oráčovi.

Co se učíme